Skip to navigation Skip to main content

TOUAX Novinky 2/2014

TOUAX NOVINKY 2/2014 

Další obce a firmy mají svá nová modulová školská zařízení. Podpoří konečně nově spuštěný vládní dotační program výraznější nárůst modulových staveb ve školství? Nike Running Lab na Vltavě - neobvyklá realizace z kuchyně reklamního průmyslu. Inspirace dle BVS - promyšlená investice do nových korporátních administrativních objektů. Moduly "Made in Czech" v Latinské Americe. Značka CE - proč ji vyžadovat? 

Albert Tošovský, obchodní ředitel Touax
 

Vážení přátelé,

podzimní vydání novinek ze světa Touax a modulových staveb je tak trochu ohlédnutím za uplynulých devět měsíců letošního roku. V naši branži se událo mnohé a s potěšením konstatuji, že zprávy jsou to vesměs příznivé. Podařilo se nám předat zákazníkům pět nových školských zařízení, celkově pak dodavatelé modulů postavili v Česko-Slovensku 15 nových modulových budov. Že je to žalostně málo? Souhlasím, vždyť na území našich států chybí ročně desetitisíce míst ve školkách a třídách základních škol. Snad se díky dotačnímu programu na podporu rozvoje výukových kapacit mateřských a základních škol v ČR a podobnému programu v SR konečně obce - investoři zaktivují a využijí zkušeností domácích výrobců k rychlému vybudování modulových objektů. Zásadním bodem bude ovšem nastavení těchto programů. Ideálně by měli podporovat výstavbu kvalitních budov za fér ceny a měli by trvat alespoň několik let, aby se výrobcům vyplatilo investovat do výrobní kapacity a zaměstnanosti. První zkušenosti ze Slovenska bohužel ukazují, že tamní nastavení programu „výstavby kontejnerových školek pro sociálně slabší rodiny“ se moc nepovedlo. Výběrová řízení na ministerstvem dotované školky vyhrává opakovaně jedna firma s cenou pod výrobními náklady. Domnívám se, že i sociálně slabší si zaslouží důstojné a kvalitní objekty. Snad se brzy na Slovensku začne blýskat na lepší časy.

Vývoj situace v Rusku a na Ukrajině nevěstí nic dobrého, avšak Touax díky diverzifikaci exportní strategie zaznamenal první úspěchy v zemích Latinské Ameriky. Otevřeli jsme dvě nové pobočky v Brazílii a Panamě a realizovali první pilotní objekty.

Máme za sebou léto, které bylo ve znamení modulů v roli reklamních nosičů. Rádi přijímáme nové výzvy a kreativita reklamního průmysl je pro ně jako stvořená. Proměnlivost modulové technologie je fascinující, tak se nechte inspirovat!

 

Všem příznivcům modulů přeji příjemné čtení.

Albert Tošovský

obchodní ředitel Touax

 
1._touaxmskraluvdvur2014ext01.jpg
KAM S NIMI?

Králův Dvůr, Tuklaty, Tišice a VŠTE České Budějovice. Neobvyklé a zdánlivě nesouvisející spojení tří měst a jedné instituce, pod kterým hledejte prozaické slovní spojení “modulový školský objekt“. Baby boom posledních let a nedostatečná kapacita stávajících předškolních a školních zařízení je každoročním tématem před 1. září. Přitom řešení je poměrně jednoduché, rychlé a navíc úsporné. Ve světě dali školským modulovým stavbám zelenou již dávno, neinformovaný našinec na ně hledí s lehkým despektem, dokud se na vlastní oči nepřesvědčí. V Králově DvořeTuklatechTišicích a VŠTE výhody modulů oceňují, díky tomu se ze svého místa může těšit na 120 školáků a předškoláků. 

 
touax_ms_dunajska_luzna.jpg
BUDOU KONEČNĚ VLÁDNÍ DOTAČNÍ PROGRAMY HNACÍM MOTOREM DOMÁCÍHO ODBYTU MODULŮ?
Budoucí růst domácího odbytu modulových staveb by mohl podpořit vládou oznámený dotační program Rozvoj výukových kapacit mateřských a základních škol zřizovaných územně samosprávnými celky. Od začátku července je možné žádat o dotace z národního fondu, který bude naplněn jak penězi ze státního rozpočtu (v letech 2014-2021 se počítá s částkou 1,5 miliardy korun), tak penězi z fondů EU (v letech 2015-2023 se bude jednat o 12 miliard korun). Obdobný program na podporu výstavby „kontejnerových školek pro sociálně slabé skupiny“ byl na Slovensku spuštěn již loni. Dotační program se tak může stát obrovskou výzvou pro výrobce modulů a řešením pro řadu měst a obcí. Více informací ZDE
 
2._touaxdumctmffkv2014.jpg
MODULY JAKO REKLAMNÍ NOSIČ BODUJÍ
Zajímavý způsob, jak okořenit reklamní kampaň, nabízí modulová technologie. V event a reklamním byznyse se v poslední době začaly prosazovat moduly jako variabilní stavební systém nebo reklamní nosič. Již tradiční přehlídkou zajímavých realizací je karlovarský filmový festival. V rámci letošního ročníku se pro dočasně vybudované zázemí z modulů rozhodla například značka Finlandia (video, foto) nebo rychlé občerstvení Bageterie Boulevard. Na karlovarské kolonádě pak vyrostla dominantní dvoupatrová budova s terasou Domu České televize. V rámci běžecké akce We Run Prague 2014 se během pár hodin objevila v Praze na Václavském náměstí prodejna sportovního vybavení NIKE, aby byla přes noc přesunuta na loď u Palackého mostu, odkud ráno s modulovou stavbou na palubě odplula do Žlutých lázní. Stavby určené pro reklamní průmysl obvykle disponují prosklenými plochami, terasami, nástavbami a dalšími prvky jako jsou předzahrádky či schodišťové věže. 
 
4._touaxconcosk2014ext01.jpg
INSPIRATIVNÍ BVS

Novostavba kanceláří a šaten se zázemím z modulů pro Bratislavskou vodárenskou společnost vznikla během 25 dní. Její zaměstnanci se tak mohou těšit z nových kanceláří v kompletně vybavené přístavbě z 12 modulů s užitnou plochou 178 m2, jejíž hrubá stavba byla postavena během pouhých 2 dnů. Celkový vzhled jednopatrové přístavby je přizpůsoben stávající budově, její nespornou výhodou je nejen rychlost realizace, ale oproti zděné stavbě, také třetinová úspora nákladů.

 
5._touaxbalenilodnikontejner.jpeg
KDYŽ SE ŘEKNE MODULY "MADE IN CZECH"

S ohledem na situaci na Ukrajině a v Rusku urychlila společnost Touax otevření nových poboček v perspektivní oblasti jihoamerického kontinentu, a to v Brazílii a Panamě. Pro export do tohoto regionu jsme nově vyvinuli speciální Extra Flat Pack balení, které je uzpůsobené pro přepravu modulů v námořním kontejneru. Jeho hlavními přednostmi jsou výrazné snížení přepravních nákladů (až 6 modulů se rozloží na díly a naloží do námořního kontejneru), snadnější manipulace a celkové zjednodušení logistiky.

 
6._touax__celogo.jpg
CO ZNAMENÁ OZNAČENÍ CE U MODULŮ A PROČ HO VYŽADOVAT?

Označení CE je klíčovým dokladem o shodě výrobku s legislativou EU. Spotřebiteli dokládá, že daný výrobek splňuje legislativní požadavky (například bezpečnost, ochranu zdraví, technické parametry atd.), aby mohl být prodáván v zemích Evropského hospodářského prostoru nebo, je-li to vyžadováno směrnicemi, byl výrobek přezkoušen notifikovaným orgánem odpovědným za hodnocení shody. Jsou-li moduly používány jako stavební výrobek (například jako součást budovy), pak musejí být označeny značkou CE. CE vám dá jistotu kvality a bezpečnosti dle norem EU. Vyžadujte ji po svých dodavatelích!

 
touaxnovinky2.jpg

 

  • Kontakty
  • Online poptávka