Skip to navigation Skip to main content

Nedostatek míst v předškolních zařízeních trvá

Nedostatek míst v předškolních zařízeních trvá, řešením je modulová školka. Bude rok 2014 ve výstavbě modulových školských objektů přelomovým?


Praha, 30. 4. 2014 – Mateřské školy praskají ve švech a počet neuspokojených požadavků na umístění dětí do předškolních zařízení narůstá v posledních letech geometrickou řadou. Alarmující nedostatek míst ve školkách má rychlé a flexibilní řešení, a tím je využití modulové technologie. Dosud bylo realizováno v průměru pouze 12 modulových školských zařízení s kapacitou přibližně 600 míst ročně. Začátek letošního roku však signalizuje oživení trhu - společnost Touax potvrzuje pozici leadera a již nyní avizuje zakázky na realizaci 4 modulových školských zařízení. Situaci rovněž nahrává vládní návrh zákona, který umožňuje vznik tzv. dětských skupin, které by od září mohly začít provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či spolky.

„Přestože je modulové řešení z hlediska rychlosti realizace stavby, variability a až třetinové úspory nákladů výhodnější než stavba klasická, v loňském roce jeho využití v oblasti školství stagnovalo. Věřím, že letošní rok dá efektivitě modulových školských zařízení zelenou, stejně tak, jak je tomu v zahraničí. Pro zajímavost, v prosinci jsme ve finském Jyväskylä postavili kompletní budovu gymnázia během 16 dnů,“ uvedl Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax. Finské gymnázium s podlahovou plochou 1000 m2 je koncipováno jako dočasný objekt, který pokryje chybějící kapacitu školy po dobu výstavby nové budovy. Přestože je modulová novostavba v pronájmu, je provedena a vybavena jako budova trvalá. Disponuje 9 třídami včetně specializovaných laboratoří fyziky, chemie, hudební či výtvarné výchovy a kompletním zázemím. Kvalitativní parametry budovy se vyrovnají tradičním stavebním technologiím.

Čtyři nové modulové stavby budou realizovány společností Touax v průběhu letošního léta a od září se tak na své místo může těšit na 150 dětí a žáků. V Králově Dvoře vznikne dvoupatrová dvoutřídka pro 50 předškoláků, v Postřižíně mateřská škola s kapacitou 56 míst. Pavilon s třídou pro 25 dětí a zázemím pak společnost Touax postaví pro Základní školu v Tišicích. Firemní mateřská školka pro 24 dětí zaměstnanců Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích je řešena formou dětské skupiny. Právě dětské skupiny jsou vítanou alternativou k mateřským školám, která umožňuje pružně a rychle reagovat na nedostatek míst ve školkách.

  

  

  • Kontakty
  • Online poptávka